top of page

Fonksiyonel Güzellik nedir?

Fonksiyonel Güzellik, Berrin Çetiner tarafından oluşturulmuş olup; Ayurveda ve geleneksel Çin tıbbının güzellik sırlarını birleştiren, zamana meydan okuyan, kendinizi her yaşta genç ve güzel hissetmenizi sağlayacak basit beslenme, yaşam tarzı ve düşünce yapısı değişikliklerini uygulayabilmeniz ve hayatınıza geçirebilmeniz için gerekli yöntemleri sunar.

Fonksiyonel Güzellik Kulübü nedir?

Fonksiyonel Güzellik Kulübü, katılımcıların kendi evlerinde ve kendi başlarına uygulayabilecekleri gua sha, yüz yogası, face fitness, buccal gibi teknikleri içeren ve aylık üyelik sistemi ile çalışan bir programdır. Katılımcılar haftanın 4 günü canlı derslere bağlanarak Berrin Çetiner rehberliğinde bu egzersizleri uygularlar. Kaçırılan dersler 24 saat boyunca tekrar izlenebilir. 

Fonksiyonel Güzellik Programı nasıl etki eder?

Fonksiyonel Güzellik, 7 dönüşüm faktörü olarak adlandırdığımız bir sistem ile çalışır.

  1. Güzelliğimizi destekleyen kollajen arttırıcı beslenme biçimi

  2. Detox/Toksin giderici yöntemler

  3. Hücreleri beslemek

  4. Hormonları dengelemek

  5. Öz-Şefkat, farkındalık, stresi yenme

  6. Güzellik Ritüelleri (Self-Care)

  7. Güzellik Uygulamaları (Profesyonel)

Ayurveda nedir?

Ayurveda, kökeni Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan 5,000 yıllık bir doğal şifa sistemi olup, insanoğluna beşeri potansiyelinin üst sınırını gerçekleştirirken, her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bir bilgelikler bütünüdür. Ayurveda kadim bir lisan olan sanskritçe bir kelime olup, kelime anlamı olarak ‘Yaşam Bilimi’ manasına gelmektedir. Ayurveda’nın amacı; kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipi’ni ( Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan fıtrat = dosha) belirleyerek,  bu doğrultuda hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan; ideal gıda seçimleri, baharat kullanımları, beslenme tarzı, yemek pişirme şekilleri, kadim nefes teknikleri, meditasyon teknikleri, aromaterapi, masaj teknikleri, fiziksel aktivite, gündelik rutinler, mevsimsel rutinler vb. bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda  daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı  olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmaktır.

Geleneksel Çin Tıbbı nedir?

Çin kökekli gelenek ve felsefelere dayanan bütüncül bir tıp sistemidir. Geleneksel Çin Tıbbı (GÇT) insanların dengelerini yeniden sağlamak için tasarlanmış olan bir grup müdaheleye dayanır. Klasik Çin tıbbı başlığı altında toplanabilecek terapiler şunlardır:

•             Akupunktur ve moksibüsyon

•             Diyet düzenlemesi

•             Bitkisel ilaçlar

•             Masaj

•             Terapötik egzersiz

Bu tedavi biçimleri, Batı tıbbı tarafından tercih edilen hastalık kavramından farklı olan inançlara dayanır. Batı tıbbı tarafından hastalık olarak tarif edilen şey geleneksel Çin Tıbbında uyumsuzluk ya da dengesizlik meselesi olarak görülür. Çin tıbbının ardındaki felsefe Budizm ve Konfüçyusçu öğretiler ile Taocu dini ve felsefi birleşik görüşlerin bir karışımıdır. Her ne kadar geleneksel Çin tıbbı pratisyenleri arasında çok çeşitli düşünce okulları olsa da, temelini beş Taocu aksiyom oluşturur:

•             İnsanlar da dahil olmak üzere evreni yöneten doğa kanunları vardır.

•             Evrenin doğal düzeni doğal olarak uyumludur ve iyi düzenlenmiştir. İnsanlar evrenin yasalarına göre yaşadıklarında, bu evrenle ve doğal çevreyle de uyumlu yaşarlar.

•             Evren dinamiktir, evrende değişmeyen tek şey değişimdir. Durgunluk, evren yasasının karşıtıdır ve Batı tıbbının hastalık olarak adlandırdığı şeye neden olur.

•             Tüm canlılar birbirine bağlıdır.

•             İnsanlar çevrelerine çok yakından bağlıdır ve çevrelerinin bütün yönleri tarafından etkilenir.

bottom of page