top of page

Hindistan cevizi yağı bir mucize midir?


Hindistan cevizi yağı bir mucize midir?

Son dönemlerde gelen maillerde en çok sorulan sorulardan biri Hindistan Cevizi yağının faydaları ile ilgiliydi. Ben de sizler için sorularınızın cevaplarını bulacağınızı umduğum bir yazı hazırladım.


Web Üzerinde, güzellik dergilerinde ve televizyon kanallarında en son mucize maddelerden biri olarak hindistan cevizi yağının tıbbi özelliklerine atfedilmiş birçok bilgi dolaşmaktadır. Ancak bilimsel olarak kanıtlanmadıkça bu iddialar gerçeklik değeri taşımaz. Bu nedenle biraz daha derine inmek istiyorum. Organik hindistan cevizi yağı Lauric Acid’in en iyi kaynaklarındandır. Lauric acid hücre yapımı ve bakımı için gerekli bir besin olan, organik bileşikler kapsamına giren orta zincirli bir yağ asididir. Lauric Acid’ in diğer doğal kaynakları arasında palmiye yağı, çimle beslenen ineklerin sütü, keçi ve koyun sütünden yapılan tereyağı bulunur.


Lauric acid ve Hindistan cevizi yağı ile ilgili yapılan bazı bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre; Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında doğru ve yanlışlardan bahsetmek istiyorum !


Nemlendirici Etkisi var mıdır? Hindistan cevizi yağı hoş kokusu ve hissiyatı nedeniyle birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Kendi başına bile mükemmel bir nemlendiricidir. Cilt hidrasyonunu ve yüzey lipid düzeyini arttırır. (Dermatit,2004)


Etkili bir güneş koruyucu mudur? Dünya genelinde bazı güzellik uzmanları tarafından Hindistan cevizi yağının doğal bir güneş kremi olduğu iddia edilse de ne yazık ki bu doğru değil ! Birçok güneş kreminde kullanılsa da yağın kendisi sadece 1 SPF ye sahiptir. Bu da dermatologların cilt kanserini önlemek için önerdiği asgari SPF 15 in altındadır.


Akne tedavisinde etkili midir? Lauric Acidin akneye neden olan bakterilerden Propionibacterium acne gelişimini yavaşlatırken, benzoil peroksitten 15 kat daha etkilidir. Ve enflamasyonu azaltır. Yaraların iyileşmesinde etkilidir. (The Journal of Investigative dermatology) Kırmızı kaşıntılı döküntülerle kendini gösteren atopik dermatit üzerinde iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir. Kalın ve gür saçlar için etkili midir? Hindistan cevizi yağı saç kırklarını önleyerek, saçların uzamasına katkıda bulunan güçlü bir nemlendiricidir. Şaçlı deride kuruluk ve pullanma gibi problemlerin giderilmesine destek olur. Saçların parlak ve yumuşak olmasını sağlar. (Studies published in the Journal of Cosmetic Science) Bununla birlikte saç dökülmesini durduracağı gibi bir kanıt yoktur.


Organik Hindistan cevizi yağını nasıl kullanabiliriz ? Vücut yağı : 1 fincan Hindistan cevizi yağı ve 3/4 fincan kakao yağını karıştırdıktan sonra, dondurucuda 20 dk bekletin. Sonra krema kıvamına gelene kadar çırparak bir kavanoza koyduğunuzda 3 ay boyunca vücut yağı olarak kullanabilirsiniz.


Vücut peelingi: Hindistan cevizi yağını rendelenmiş Hindistan cevizi ile karıştırarak yumuşak bir peeling yaratabilirsiniz. Cildinizi nemlendirirken ölü hücrelerden de arındırmış olursunuz.


Kütikül yağı : Hindistan cevizi yağı kütikül nemlendirici bir yağ olarak harikadır. Antiseptik özelliğinden dolayı tırnak enfeksiyonlarını önleyebilirsiniz. Ellerinizi yıkadıktan sonra, her parmağınıza 1 damla uygulayarak veya manikür esnasında masaj yaparak kullanabilirsiniz.


Saç yağı : Sıcak suyun içerisine yerleştirdiğiniz hindistan cevizi yağı kavanozunu yağ eridikten sonra, saç derinizden saç uçlarınıza kadar bolca uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra iyice durulayın. Mükemmel bir nemlendirme sağlayacaktır.

Nemlendirici: Günde 1 veya 2 defa cildinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Mükemmel bir nemlendirme sağlayarak cildinizde pullanma, iritasyon, kuruluk ve nemsizliği giderecektir. Dudaklarınızın nemlendirilmesinde ve çatlamaların önlenmesinde de oldukça etkilidir. Bu şekilde herpes (uçuk) oluşumunu da önlemeye yardımcı olur. Bebeklerde pişik oluşumunu önlemede etkilidir. Emziren annelerde meme ucuna sürüldüğünde nemlendirme sağlar ve antibakteriyel etkisiyle bebeklerde ağız içi aft oluşumunu önler.


Makyaj temizleyici olarak: Göz makyajınızı nazikçe temizlerken kirpiklerinizin de sağlığına destek verir. İnatçı makyaj artıklarını temizler.


Besin takviyesi olarak: Kolayca sindirilebilen, metabolizmayı hızlı harekete geçiren ve hızlı yakılarak, yağ hücrelerinde depolanmayan Hindistan cevizi yağını tereyağına alternatif olarak kek, pasta, börek yapımında kullanabilirsiniz. Doyurucu etkisi fazla olduğu için kalori tüketiminizi azaltmanıza da yardımcı olabilir. Hatta kahvenize bile ekleyebilirsiniz. Bağısak parazitlerinin önlenmesine yardımcıdır. Bağışıklık gelişimi için de etkilidir.


Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page